Obsługa/Komendy/en: Difference between revisions

From TTSK
Maszn (talk | contribs)
Created page with "/number || <tt>/number</tt> || Everyone || Displays the hash of the current scenery."
FuzzyBot (talk | contribs)
Updating to match new version of source page
Line 52: Line 52:
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">/next || <tt>/next [numer_pociągu]</tt> || Wszyscy || Wypisuje informacje o następnej stacji i szlaku wjazdowym dla danego gracza.</span>
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">/next || <tt>/next [numer_pociągu]</tt> || Wszyscy || Wypisuje informacje o następnej stacji i szlaku wjazdowym dla danego gracza.</span>
|-
|-
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">/E1758 || <tt>/E1758 [tekst]</tt> || Dyżurni || [[Zabudowa_i_obs%C5%82uga_zamk%C3%B3w_UZE#Obsługa_zamka_UZE|Obsługa rozprucia]] na sceneriach z zamkami UZE.</span>
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">/E1758 || <tt>/E1758 [tekst]</tt> || Dyżurni || [[Zamki_UZE#Obsługa_zamka_UZE | Obsługa rozprucia ]] na sceneriach z zamkami UZE.</span>
|}
|}


Line 91: Line 91:
|-
|-
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">F10 || Maszynista || Przygotowuje skład od odjazdu</span>
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">F10 || Maszynista || Przygotowuje skład od odjazdu</span>
|-
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">F12 || Maszynista || Żegnam, cześć!</span>
|}
|}
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Line 117: Line 115:
|-
|-
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">F10 || Dyżurny ruchu || Ustawia drogę przebiegu</span>
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">F10 || Dyżurny ruchu || Ustawia drogę przebiegu</span>
|-
| <span lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">F12 || Dyżurny ruchu || Żegnam, cześć!</span>
|}
|}
<div lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
<div lang="pl" dir="ltr" class="mw-content-ltr">
Aby dodać, edytować lub usunąć jeden z bindów, należy wejść w zakładkę "Bindy" w ustawieniach w symulatorze. Do konfiguracji bindów można wykorzystać specjalne frazy: <br><code>$number $station $lastnumber</code> i tagi html: <code><color=#ffffff> <<b>b</b>> <<i>i</i>></code> oraz komendy <code>/zew1 /zew3 oraz /screenshot</code>.
Aby dodać, edytować lub usunąć jeden z bindów, należy wejść w zakładkę "Bindy" w ustawieniach w symulatorze. Do konfiguracji bindów można wykorzystać specjalne frazy: <br><code>$number $station $lastnumber</code> i tagi html: <code><color=#ffffff> <<b>b</b>> <<i>i</i>></code> oraz komendy <code>/zew1 /zew3 oraz /screenshot</code>.
</div>
</div>

Revision as of 09:09, 19 August 2025

Communication with other players

A recommended form of communication for drivers and dispatchers is the use of Teamspeak. It allows text and voice conversations between all simulation participants.

Our Teamspeak adress is: ts.td2.info.pl:9994


Commends for individual players

Commands are activated by typing them into the chat box and sending them with the ENTER key.

Command Syntax/arguments Useable by Description
/clear /clear Dispatchers Clears all the messages from the chat.
/me /me [tekst] Everyone Sends the given [text] formatted in italics to the chat.
/zew1 /zew1 Everyone Selective train driver call - by default F5 key.
/zew3 /zew3 Everyone Selective dispatcher call - by default F6 key.
/radiostop /radiostop Everyone Activates the signal A1r "Alarm". The Radiostop signal is transmitted to all trains (including the players) in the current session, causing an immediate emergency braking. By default F7 key (press twice to activate).
/tt /tt [nick] [swj],[scenery name],[swyj]; ect. Dispatchers This command is mainly used during tests to generate basic timetables. The arguments are the driver's [nickname] followed by the entry route, station (including the scenery's hash) and the exit route separated by commas. This string is repeated for as long as necessary, separated by semicolons. In a normal game, this command is not used (the SWDR automatically generates and uses the command).
/swdr /swdr [message] Drivers Sends the given [message] to all dispatchers online in the SWDR system. Communication with the SWDR is displayed in green.
/number /number Everyone Displays the hash of the current scenery.
/length /length Maszyniści Wyświetla aktualną długość pociągu.
/weight /weight Maszyniści Wyświetla masę aktualnie prowadzonego składu.
/sp /sp [sygnalizator]:[odległość] [skład] Dyżurni Spawnuje dany [skład] pod wybranym [sygnalizatorem] oddalony od niego o [odległość]. Wpis składu powinien zawierać wszystkie jego wagony oddzielone średnikami. Od wersji 2018.1.1 zamiast całych nazw można wpisać tylko część nazwy wagonu. Symulator wylosuje wagon z puli wagonów które posiadają dany człon w nazwie. Jeżeli chcemy powtórzyć dany wpis w składzie możemy to uczynić dopisując przed wagonem n:[liczba wagonów],. Przykładowa komenda: /sp A n:5,eaos;n:2,zaes lub /sp Bs_J:35 EP08-006
/rmcar /rmcar [it|iz|Iz] Dyżurni Usuwa wagony stojące na danym odcinku izolowanym ([it], lub na izolacji rozjazdu wraz z przylegającymi do niego torami [iz|Iz]).Przykładowa komenda: /rmcar GrM_It1 lub /rmcar AK_Iz1
/kick_driver /kick_driver [nick|numer] <powód> Dyżurni Wyrzuca maszynistę o podanym [nicku|numerze] ze scenerii i wysyła wyrzuconemu maszyniście informację z [powodem] wyrzucenia. Komenda stosowana w przypadku łamania regulaminu przez maszynistę. nick może zawierać tylko początkowy fragment, ważne żeby był unikalny.
/port /port Dyżurni Pokazuje aktualny port dla programów współpracujących takich jak SCS, SPE, SUP, SPK itd.
/screenshot /screenshot Wszyscy Zapisuje zrzut ekranu do folderu Screenshots.
/next /next [numer_pociągu] Wszyscy Wypisuje informacje o następnej stacji i szlaku wjazdowym dla danego gracza.
/E1758 /E1758 [tekst] Dyżurni Obsługa rozprucia na sceneriach z zamkami UZE.

Bindy

Bindy służą do wysyłania szybkich komunikatów pomiędzy dyżurnym a maszynistą. Ich domyślna treść różni się w zależności od wybranego wcześniej trybu gry (dyżurny/maszynista).

Klawisz Tryb gry Domyślna treść meldunku
F1 Maszynista Przyjąłem
F2 Maszynista Gotów do odjazdu
F3 Maszynista Zgłaszam się
F4 Maszynista [Posterunek] do [numer]

F5 || Maszynista || ZEW1 (wywołanie selektywne); w trybie offline - inicjalizacja wirtualnego dyżurnego

F6 || Maszynista || ZEW3 (wywołanie selektywne); w trybie offline - inicjalizacja wirtualnego dyżurnego

F7 || Maszynista || RADIOSTOP (dwukrotne wciśnięcie aktywuje bind)

F8 Maszynista Wykonanie screenshota (plik zapisze się do katalogu Screenshots w katalogu głównym gry)
F9 Maszynista Chowanie interfejsu
F10 Maszynista Przygotowuje skład od odjazdu
Klawisz Tryb gry Domyślna treść meldunku
F1 Dyżurny ruchu Przyjąłem
F2 Dyżurny ruchu Stój
F3 Dyżurny ruchu Do mnie
F4 Dyżurny ruchu Ode mnie
F5 Dyżurny ruchu ZEW1 (wywołanie selektywne)
F6 Dyżurny ruchu ZEW3 (wywołanie selektywne)
F7 Dyżurny ruchu RADIOSTOP (dwukrotne wciśnięcie aktywuje bind)
F8 Dyżurny ruchu Wykonanie screenshota (plik zapisze się do katalogu Screenshots w katalogu głównym gry)
F9 Dyżurny ruchu Chowanie interfejsu
F10 Dyżurny ruchu Ustawia drogę przebiegu

Aby dodać, edytować lub usunąć jeden z bindów, należy wejść w zakładkę "Bindy" w ustawieniach w symulatorze. Do konfiguracji bindów można wykorzystać specjalne frazy:
$number $station $lastnumber i tagi html: <color=#ffffff> <b> <i> oraz komendy /zew1 /zew3 oraz /screenshot.